• بهسازی جاده چناران
  • مجموعه: دهیاری
   
دهیاری روستای دیزج شاهرود
معرفی دهیاری روستا مشاهده در قالب PDF چاپ فرستادن به ایمیل
نوشته شده توسط دهیار دیزج   
شنبه, 23 آذر 1392 ساعت 11:30


تاهست جهان شور محرم باقیست

این جلوه جان در همه عالم باقیست

ازناله نینوای یاران حسین

همواره به لب زمزمه غم باقیست

























    
                                                                                                                                        




 

دیزج(دزج=دجه) شاهرود این روستا در استان سمنان و در دهستان بخش مرکزی شهرستان شاهرود واقع شده است.

موقیعت جغرافیایی و تاریخی دزج:

دیزج در شش کیلو متری جنوب شاهرود از شمال به راه آهن شاهرود از جنوب به صحرایی منتهی به شهر بیارجمند و دهستان طرود و از مشرق به روستای سعد آباد و سرحدات بخش میامی و از مغرب به روستای رویان و جعفر آباد محدود می شود. شاید بتوان گفت یکی از قدیمی ترین آبادیها در این منطقه که به زیر استاق معروف است باشد. شاهد مدعا وجود حصار ها و قلعه های متعدد و گورستانهای بیشمار و قناتهای فراوان و قدیمی آن باشد. چند سال قبل برای گسترش میدان مرکزی روستا قسمتی را خاکبرداری و به قبرهای مرتبط به زرتشتیان بود برخوردند.
تا اوایل انقلاب که هنوز مهاجرت به شهرها گسترش نیافته بود و مردم به دامپروری و کشاورزی مشغول بودند جمعیت روستا به بیش از ۳۰۰۰ هم رسیده بوده است. اکنون به نظر می رسد جمعیت ساکن به کمتر از ۱۰۰۰ رسیده باشد.
 
اشتغال مردم در گذشته:
 
شغل مردم در گذشته دور بیشتر دامپروری و گله داری گوسفند بوده تا کشاورزی چرا که محصولات دامی را راحت تر می توانستند به فروش برسانند تا محصولات کشاورزی. همانطور که بیان شد حاشیه جنوبی تا بیارجمند بیش از 100 کیلومتر بوده و در این شعاع عرض 50 کیلومتر و طول 100 کیلومترده ها چشمه آب وجود داشته و به جهت خاک مناسب و وجود دامنه کوههای متعدد تا چندی قبل پوشش گیاهی متنوع و پوشیده از جنگل داشته است. بلندترین رشته کوه این ناحیه ناروان بوده و آثار معادن مختلف و کارگاههای ذوب فلزات و غارهای دست نیافتنی در آن به چشم می خورد. چشمه های آب و محل استقرار گله ها به اسامی مختلف خوانده می شده که تعدادی از آنها شامل: زردآبیه – چاه قندی – داشو ........
 
معرفی صحرای دزج:

در این منطقه به علت فراوانی آب و دام و پوشش گیاهی مناسب و چراگاهها و مراتع مجموعه ای از حیوانات وحشی علف خوار و گوشت خوار را به سوی خود کشانده بوده است. از گاو وحشی وگورخر و انواع بز کوهی و کل و آهو وگوزن و قوچ و......گرفته تا خرس و شیر و پلنگ و ببر و گراز و گرگ و....در آن می زیسته اند. اکنون به علت خشکسالی و عوامل انسانی منطقه تبدیل به صحرایی بی آب و علف تبدیل و گله های اندک آن با علوفه دستی تغذیه می کنند.
 
اشتغال کنونی مردم دزج:

با روند و ادامه خشکسالی و از بین رفتن گله ها مردم از دامداری روی بر گردانده و به کشاورزی رغبت نشان دادند. در این مسیر با حفر چاههای آب عمیق که به بیش از 50 حلقه می رسد به کاشت گندم و جو و سیب زمینی و پیاز و گوجه فرنگی و جالیزجات و... و باغداری مشغولند. البته اضافه نماید که باغداری انگور در مرتبه اصلی قرار دارد.
 
معرفی انگور سرخ فخری دزج:

اگر در هر گوشه ایران یا حتی جهان زندگی می کنید و انگور شاهرودی را نوش جان کرده و یا شنیده اید مرکز ثقل کاشت و داشت و برداشت این انگور که به سرخه فخری شهرت یافته در دزج قرار دارد. این انگور به علت ضخامت پوستی که دارد و سفتی گوشتش و درشتی و ظاهر سفید و قرمزش از مقبولیت زاید الوصفی بر خوردار شده و تا اقصی نقاط جهان صادر می شود. مردم محلی از این انگور کمتر استفاده می کنند. نه که حیفشان آمده بلکه این انگور چندان خوش خور نبوده و اهالی خوردن انگورهای لعل و عسگری و فخری سفید و صاحبی و ریش بابا و خلیلی و شاهانی ... را ترجیح می دهند. انگور سرخه فخری شاهرود محصول اختصاصی ایران بوده و فقط در بجنورد انگوری شبیه به این اما با کیفیت کمتر از آن دارند. این انگور را انگور زمستانی هم می نامند. در قدیم که سردخانه نبود انگور ها را با رشته نخهایی محکم می بسته و به سقف خانه های سرد و آفتاب نگیر آویزان و تا سفره نوروزی با طراوت هر چه بیشتر نگه داری می کردند. فقط کافیست بیان شود که انگورهای دیگر را با هزاران ترفند بتوانند تا شب چله نگهداری نمایند.
سفتی دانه این انگور آنقدر زیاد است که به ندرت بتوانند از این انگور شیره بگیرند. در گذشته دور اهالی به این محصول انگور گوشت گاو می گفتند.
گیاه این انگور بسیار پر محصول بوده تا جایی که توانسته اند از هر هکتار آن بیش از 50 تن انگور برداشت نمایند. ناگفته نماند که میانگین بر داشت انگور در کشور کمتر از 20 تن در هر هکتار می باشد. تنها قبح وارده بر آن هسته های زیاد و سفت آن بوده که هم جویدن آن میسر نبوده و هم در آوردن آن مقرون نیست. بر آورد می شود که تاکستانهای دزج بیش از 2000 هکتار باشد. رویان روستایی مجاور دزج است که آنها هم در باغداری انگور زمستانی فعالیت دارند