جاذبه ها ودیدنی ها مشاهده در قالب PDF چاپ فرستادن به ایمیل
نوشته شده توسط دهیار دیزج   
جمعه, 20 دی 1392 ساعت 17:19
شناخت بناها وبافت های با ارزش احتمالی موجود درر روستا


براساس مطالعات میدانی در داخل بافت، آثار تاریخی ثبت شده میراث فرهنگی وجود دارند. اما خارج بافت مسیر شن وماسه درخارج بافت ،پل گندزی وجود دارد که به ثبت میراث فرهنگی استان رسیده است .اما در داخل بافت چند اثر تاریخی وفرهنگی مهم وجود داردکه به شرح ذیل است:


1 -یخچال قدیمی حاج آقا محمد: این یخچال در قسمت شرقی بافت به سمت دهیاری واقع شده است از انجائیکه در گذشته یخچال برای استفاده آب سرد ونگهداری غذا وجود نداشته مردم روستا از این یخچال طبیعی استفاده می کرده اند. این یخچال در چاله طبیعی استقرار داشته که آب یخ می بست ودر تابستان استفاده می کرده اند.2-قلعه حاج لطفعلی خان: این قلعه در مرکز محله نزدیک میدان واقع شده است .این اثر دارایارزش تاریخی می باشد اما به ثبت میراث فرهنگی نرسیده است.3- بقعه امامزاده محمد: این بقعه در نزد یکی میدان ومسیر گلزار شهداء واقع شده است .از این مکان در زمان مراسمات زائران مختلفی از خارج روستا واستان برای زیارت مراجعه می کنند این بقعه در سال 1364 بنا شده است .4-مسجد صاحب الزمان: این مسجد در مرکز رووستا و اقع شده است. سال تاسیس آن 1341 می باشد .نمای بیرونی آن سنگ کاری شده است.5-مسجد جامعین مسجد از مساجد بزرگ ومرکزی روستا محسوب می شود ودر سال 1354تجدید بنا شده است.6-مسجد ابوالفضل:این مسجد نیز یکی از مساجد قدیمی ومرکزی روستا است ودر سال 1353تجدید بنا ومرمت گردیده است7- مجتمع فرهنگی ورزشی شهداء: این مجتمع در سال 1341بنا شده است ،از این مکان برای مراسمات مختلف واوقات فراغت دانش آمزات استفاده می شود.


بغیر از موارد فوق در خارج روستا مکان تفریحی وتوریستی نظیر غار آهکی ناروان،قلعه زردآبیه وکویر وجود داردکه برای توسعه گردشگری روستا مناسب می باشد.